Pasívny dom: Administratívna budova ABW

Certifikát PHI:
Nie
Úžitková plocha:
402m²
Rok výstavby:
2019
Okres:
Bratislavský kraj, Senec
Mesto:
Kráľová pri Senci
Typ domu:
Administratívna budova
Rozsah:
Novostavba

Krátky popis:

Centrála firmy ABW je architektonicky kvalitná, energeticky efektívna budova, ktorá betón skrýva vo vnútri a vyniká environmentálnym prístupom a zmyslom pre detaily.

Architektonický koncept vychádza z troch hlavných princípov. Prvým je zelené átrium otvorené do každej miestnosti v objekte. Druhý princíp je transparentnosť a prehľadnosti dispozície vo vzťahu zákazník – zamestnanec. Tretím princípom sú zásady pasívneho štandardu, ktoré striktne dodržiava.

Šikmé oceľové stĺpy pomáhajú niesť kancelársky trakt, ktorý je položený na odľahčenej podnoži. Vnútorné priestory prepája centrálne trojuholníkové átrium, do ktorého sú orientované všetky kancelárske priestory. Pracovisko je tak otvorené a presvetlené zo všetkých strán. Umožňuje to prehľad o dianí vo výrobnom areáli. Trojuholníkový pôdorys so zaoblenými rohmi navyše vykazuje priaznivý faktor tvaru (pomer povrchu k obostavanému objemu).


Projekt:

Technika
Vetranie:

2 vetracie jednotky Zehnder ComfoAir Q, každá pre jedno poschodie. Obe rekuperačné jednotky majú účinný krížový protiprúdový entalpický výmenník, ktorý vďaka spätnému získavaniu tepla a vlhkosti zabezpečuje optimálny komfort vetrania a znižuje tepelné straty budovy.

Vykurovanie:

Spotreba energie na vykurovanie priestorov je 13 kWh na meter štvorcový za rok. (podľa energetického certifikátu)

360 m2 podlahového vykurovania, rozdeleného na 2 okruhy – každé poschodie vlastný okruh

Švédske tepelné čerpadlo NIBE F1145 voda-voda, zapojené na systém dvoch studní. Súčasťou technológie tepelného čerpadla je 400 l akumulačný zásobník a 400 l zásobník teplej vody. Tepelné čerpadlo zabezpečuje vykurovanie, chladenie a ohrev teplej vody za minimálne prevádzkové náklady. Výhodou pasívneho chladenia tepelným čerpadlom voda-voda je, že pri chladiacom režime sa nevyužíva kompresor, iba ponorné a energeticky úsporné obehové čerpadlá, čím sa šetria náklady na chladenie objektu a zároveň predlžuje životnosť tepelného čerpadla.

Chladenie:

300 m2 stropného chladenia, inštalované v betónovom jadre stropnej dosky oboch podlaží. Veľkoplošný sálavý systém plnohodnotne vychladí priestor bez vírenia prachu, zvýšenej hlučnosti alebo prievanu v interiéri.

Zdravotechnika:

Objekt má vlastné studne na úžitkovú vodu

Ekologické aspekty:

Strecha je pokrytá extenzívnou vegetačnou vrstvou a zmierňuje nepriaznivé klimatické vplyvy. Je vysadená xerotermnými rastlinami odolávajúcimi aj dlhodobému suchu. Okolie budovy tvoria vysadené stromy a kvetnatý lúčny porast, ktorý tiež podporuje biodiverzitu.


Návrh a stavba
Architekt/i:
Ing. arch. René Baranyai, Ing. arch. Borislav Benedek, Spolupráca: Ing. arch. Gabriela Chvostaľová, Ing. arch. Marek Vadovič, Ing. arch. Anna Juričková, Ing. arch. Gabriela Rolenčíková, Ing. Peter Pasečný (krajinná architektúra), Ing. Katarína Štrbová (krajinná architektúra)
Výrobca/dodávateľ okien:
Reynaers Aluminium
Návrh vzduchotechniky:

Fotogaléria