NED do 30 kWh/(m²a): Rodinný dom

Certifikát PHI:
Nie
Úžitková plocha:
250m²
Počet bytových jednotiek:
1
Rok výstavby:
2020
Okres:
Trnavský kraj
Mesto:
Šamorín
Typ domu:
Rodinný dom, Rozostavaná stavba
Konštrukcia:
Drevená konštrukcia
Rozsah:
Novostavba

Krátky popis:

Stavebný pozemok sa nachádza v Šamoríne, v urbánnom rozšírení mesta v kontakte novým rýchlostným spojením D4R7. Rovinaté územie s anonymnou parceláciou môže nadchnúť len znalca pomerov a starousadlíka. Rodina s deťmi v tínedžerskom veku lokalitu dobre pozná, dlhé roky bývala v inej časti mesta Šamorín, takže akvizícia pozemku v novej lokalite bola v ich prípade stávkou na istotu.

Priestorový koncept “dlhého” domu bol výsledkom krátkeho rozhovoru architekta s klientami o ich očakávaniach z nového bývania, výsledok ktorého by sa dal zhrnúť do vety “My rodičia chceme mať svoje súkromie, deti tiež a v prostriedku domu sa budeme stretávať.” Plus pán domu poznamenal “samozrejme k tomu veľkú garáž, chcem majstrovať a pohodlne k autu zaparkovať aj motorku”.

Pozemok svojou mierkou a proporciami umožnil, aby potreby rodičov boli saturované lineárne pozdĺž ulice. Garáž, vstup, obytný priestor s kuchyňou (jediné okno do ulice na 34 metrov dlhej fasáde), spálňa rodičov s hygienickým zázemím a šatníkom, sauna, fitness, privátne átrium s vírivkou. V komunikačnej kolmici “dlhý” blok je pozicionované krátke detské krídlo s hygienickým zázemím a hosťovskou izbou. Obe krídla spája (okrem obytnej časti) vonkajšia krytá terasa.


Projekt:

Údaje PHPP
Merná potreba tepla na vykurovanie:
31kWh/(m²a)
Plocha tepelnoizolačnej obálky:
836m²
Tepelná strata celkom:
3564W
Merná potreba primárnej energie na m2:
17.8kWh/(m²a)

Návrh a stavba
Architekt/i:
Pavol Pokorný | POKORNY ARCHITEKTI

Termíny prehliadok

Kto sa chce ako návštevník zúčastniť na Dňoch pasívnych domov (DPD) na Slovensku, ktoré organizuje iEPD, musí sa vopred zaregistrovať na stránke podujatia. Pri registrácii je potrebné uviesť meno a priezvisko, platný e-mail a číslo mobilného telefónu.

  • piatok, 6. November 2020, 18:00

Fotogaléria