NED do 30 kWh/(m²a): Rodinný dom

Certifikát PHI:
Nie
Úžitková plocha:
250m²
Počet bytových jednotiek:
1
Rok výstavby:
2020
Okres:
Trnavský kraj
Mesto:
Šamorín
Typ domu:
Rodinný dom, Rozostavaná stavba
Konštrukcia:
Drevená konštrukcia
Rozsah:
Novostavba

Krátky popis:

Stavebný pozemok sa nachádza v Šamoríne, v urbánnom rozšírení mesta v kontakte novým rýchlostným spojením D4R7. Rovinaté územie s anonymnou parceláciou môže nadchnúť len znalca pomerov a starousadlíka. Rodina s deťmi v tínedžerskom veku lokalitu dobre pozná, dlhé roky bývala v inej časti mesta Šamorín, takže akvizícia pozemku v novej lokalite bola v ich prípade stávkou na istotu.

Priestorový koncept “dlhého” domu bol výsledkom krátkeho rozhovoru architekta s klientami o ich očakávaniach z nového bývania, výsledok ktorého by sa dal zhrnúť do vety “My rodičia chceme mať svoje súkromie, deti tiež a v prostriedku domu sa budeme stretávať.” Plus pán domu poznamenal “samozrejme k tomu veľkú garáž, chcem majstrovať a pohodlne k autu zaparkovať aj motorku”.

Pozemok svojou mierkou a proporciami umožnil, aby potreby rodičov boli saturované lineárne pozdĺž ulice. Garáž, vstup, obytný priestor s kuchyňou (jediné okno do ulice na 34 metrov dlhej fasáde), spálňa rodičov s hygienickým zázemím a šatníkom, sauna, fitness, privátne átrium s vírivkou. V komunikačnej kolmici “dlhý” blok je pozicionované krátke detské krídlo s hygienickým zázemím a hosťovskou izbou. Obe krídla spája (okrem obytnej časti) vonkajšia krytá terasa.


Projekt:

Údaje PHPP
Merná potreba tepla na vykurovanie:
31kWh/(m²a)
Plocha tepelnoizolačnej obálky:
836m²
Tepelná strata celkom:
3564W
Merná potreba primárnej energie na m2:
17.8kWh/(m²a)

Energetický certifikát
Celková potreba energie:
null
Potreba primárnej energie:
null

Návrh a stavba
Architekt/i:
Pavol Pokorný | POKORNY ARCHITEKTI

Fotogaléria